Google

Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2007

ΕΘΝΙΚΗ

Κρίμα.......

Θαυμασμός και περηφάνια για την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου που εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Ιρλανδία. Τα παιδιά και ο Άγγελος Αναστασιάδης μας έκαναν περήφανους έστω και αν τελικά δεν κέρδισαν.... Στο 90+3 οι Ιρλανδοί ισοφάρισαν το τέρμα του Οκκαρίδη στο 80΄ και μας στέρησαν μία μεγάλη- ιστορική νίκη (με τη βοήθεια του διαιτητή). Η παρουσία της ομάδας μας ήταν καταπληκτική ,το στήσιμο από τον Άγγελο άψογο.. Οι διεθνείς μας αν ήταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να σκοράρουν και νωρίτερα καθώς είχαν 3 πολύ καλές ευκαιρίες. Στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γιασεμάκη που βρέθηκε μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει, και με τον Νικολάου που από μακρυά προσπάθησε να "κρεμμάσει" τον Ιρλανδό κήπερ. Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Οκκάς είχε την μεγάλη ευκαιρία όταν έπειτα από σιουτ η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Κίβεν. Οι Ιρλανδοί είχαν 2-3 καλές ευκαιρίες όμως η αμυντική συμπεριφορά της ομάδας μας ήταν πάρα πολύ καλή.

Στο 80΄ήρθε το γκολ ,έπειτα από σέντρα του Μακρίδη και πανέμορφη κεφαλιά του Οκκαρίδη που μας έστειλε όλους στα ουράνια. Δυστυχώς στις καθυστερήσεις ο Φίναν με σιουτ ισοφάρισε σε 1-1.

*** Έσπρωξε τους Ιρλανδούς τα τελευταία λεπτά ο Φινλανδός διαιτητής Mikko Vuorela ο οποίος απέβαλε μετά το 1-1 τον Μάριο Ηλία. Τον "έτρεξε" ο 'Αγγελος με την λήξη. Φωνάζουν οι παίκτες και οι υπεύθυνοι της Εθνικής μας. Θα καταγγελθεί η διαιτησία εάν είναι εφικτό όπως δήλωσε ο Χάρης Λοιζίδης

*** Έκλαψαν κάποιοι ποδοσφαιριστές μας στα αποδυτήρια που δεν το πίστευαν ότι ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις.

*** Θα γίνει εισήγηση για πριμ νίκης στους διεθνείς

Rep of Ireland: Given, Finnan, Kilbane, McShane, O'Shea, Joey O'Brien, Reid, Keogh, Kevin Doyle, Keane, Hunt.
ΚΥΠΡΟΣ: Γιωργαλλίδης, Σατσιάς (70΄Μαραγκός), Οκκαρίδης, Χρίστου, Χαραλαμπίδης, Ηλία, Γαρπόζης, Μακρίδης (85΄Θεοφίλου), Νικολάου, Οκκάς ,Γιασεμάκης (73΄Χρύσης)